המורינגה, עבודת האדמה היא הבסיס לחיים

מוטי סנדר

מוטי סנדר

התקדמות של חנה סנדר אשתי היקרה שהסכימה לעמוד הפעם בחזית הכתבה בגיליון פנימה מגזין לנשים ולספר לקוראות המגזין את החוויות שלה מאז ימי גוש קטיף ועד לימים הללו ב יערות מורינגה-משתלות סנדר .
הכתבה והתמונות שנלקחו מתוך המגזין.

“עבודת האדמה היא הבסיס לחיים” – יערות מורינגה,

27 שנים התגוררו בני הזוג חנה ומוטי סנדר בגוש קטיף ועסקו בחקלאות. “גרנו בגני טל”, נזכרת חנה (67) בגעגוע, “גידלנו ירקות, פרחים, צמחי בית, ואז הגיע הגירוש שהיה מכה גדולה. גם לעזוב בית וגם לעזוב משק שטיפחנו, זה היה ממש לקרוע את החיים בשיא”.
כמו כל מגורשי הגוש, היטלטלה המשפחה ממקום למקום עד שבשנת תשע”א זכתה להקים את ביתה שנית ביישוב גני טל החדש, בתחום המועצה האזורית נחל שורק. וכיאה לעובדי אדמה, מעט זמן אחר כך הקימו מחדש גם משק חקלאי. כיום שניהם הבעלים של משתלת סנדר ויערות מורינגה.

מה הייחודיות של צמח המורינגה?

“זהו הצמח המזין ביותר שקיים, המספק לגוף את כל הוויטמינים והמינרלים שהוא צריך. גם הגידול שלו קל יותר מצמחים אחרים. אחרי שנחשפנו לסגולות שלו, זרענו לפני כשנתיים את זרעי המורינגה הראשונים. היום בחלק משטחי המשק אנו מגדלים את המורינגה בתור עצים ומחכים לזרעים, מהם מפיקים שמן לתעשיית הקוסמטיקה ולרפואה, ובחלק אחר זרענו מתחם בזריעה צפופה, ובו אנו מגדלים את המורינגה בתור שיחים נמוכים, שאת עליהם קוצרים, מייבשים וטוחנים. העלים משמשים לחליטות תה, מוסיפים אותם גם לסלט ירקות, לתבשילים. את האבקה אפשר להוסיף גם לשייקים, לטחינה, ליוגורט. בנוסף לכך, את המתחם שבו נמצאים השיחים הפכנו למבוך יערות המורינגה”.
בני הזוג סנדר שותפים מלאים ועובדים יחד. “מוטי הוא בעיקר בעל הרעיונות והחזון, ואז אני מצטרפת”, מספרת סנדר. “בזריעה ובשתילה עבדנו כולנו, כולל חלק מהילדים והנכדים. ההורים שלהם אפילו ויתרו להם על הגעה לבית הספר לטובת עזרה לסבתא וסבא ועיסוק בחקלאות. ויש לנו כמובן גם עובדים שמסייעים”.
כמו עסקים רבים אחרים, גם הזוג סנדר חוו פגיעה קשה בשנת הקורונה. “בפסח תש”פ היינו אמורים לפתוח את המקום לקהל, ואז התחילה הקורונה”, נזכרת סנדר. “זה היה מאכזב מאוד, ואני אפילו לא מדברת על הפן הכלכלי. התכוננו הרבה לפתיחה, הכנו הכל עד לפרטים הקטנים, במטרה שאנשים יבואו וייהנו. אבל אנחנו כבר רגילים לשינויים ותמיד קמים וממשיכים קדימה. בקיץ החולף, בין הסגרים, התחלנו להפעיל את המקום, ואנחנו מקווים שהשנה הקרובה תהיה מוצלחת יותר”. המבקרים שמגיעים למקום זוכים, נוסף על הפעילות החווייתית, לשמוע מבני הזוג גם סיפורים מרתקים על צמח המורינגה ועל החיים בגוש קטיף והגירוש מהם.

אחרי שנים בעבודת החקלאות הקשה, לא עולה לך מחשבה לשנות עיסוק?

אינני יכולה לעזוב את עבודת החקלאות. יש לי חיבור לאדמה ואני פשוט לא יכולה בלי זה. עבורי זה השורש, הבסיס לחיים. זה הכרת הטוב, זה תודה”.

אולי יעניין אותך גם

איש עם מסיכה נגד קורונה עומד ומחזיק את האץ מול חיידקים אדומים של וירוס הקורונה
מורינגה לשיפור המערכת החיסונית
מורינגה, מערכת החיסון, שפעת וקורונה – ומה שבניהן לפני שנסביר על יתרונות המורינגה למערכת החיסון,...
20201112_075451
מורינגה מכונפת – עץ החיים
מורינגה מכונפת – עץ החיים , הקדמה: “וַיֹּאמֶר אֱלֹהִִים: תַּדְשֵׁא הָאָרֶץ דֶּשֶׁא” המורינגה היא...
20200814_082544
האתר שלנו "יערות מורינגה" התחדש
חברים יקרים שמח לבשר לכם שמגיע לנו מזל טובhttps://moringaforests.com/ הפעם לא מדובר בנכד חדש אלא בכך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן