במלאות שנה להקפצת המורינגה לתודעה

מוטי סנדר

מוטי סנדר

זה היה היום בדיוק לפני שנה,
ממש באותה שעה התקבצו והגיעו אלינו ליערות מורינגה אנשים מוזמנים,
צלמים, חוקרים וכתב עיתונות מתוך כוונה לספר את סיפור המורינגה ברבים.
אנחנו שיצרנו קשר הדוק עם המכון המחקרי של משרד החקלאות, מכון וולקני ההקיים בקריה החקלאית של משרד החקלאות בבית דגן, קיבלנו מהם ב “מתנה”… חוקר מעולה בתחום גידול עצי מורינגה, בשם ד”ר יפתח ואקנין שהוביל אותנו מהיום שהרעיון התחיל ועד הימים הללו.

שבועות רבים לפני היום הזה, קיימנו שיחות אודות האפשרות לקיים צילומים היערות מורינגה. האנשים במכון וולקני ביקשו להעביר את המסר כי גידול המורינגה שלא היה כל כך מוכר בישראל יוכל לשמש לתחליף לגידולים החקלאיים המקובלים בארץ. עד היום היו כעשרה מגדלים שגידלו מורינגה בצורה מסודרת והמשרד חשב ששווה לצלם ולתת תקווה לחקלאים המחפשים משהו אחר.

ערב לפני הצילומים התקשרו אלי ועידכנו אותי כי מתכוננים להגיע לצלם כפי שדובר בעבר. “אל תספר לאף אחד” אמרו לי כי יתכן כי ברגע האחרון יהיו חדשות יותר מעניינות והעיניים של התקשורת ירוצו לשם.

אנחנו מבחינתנו המשכנו בעבודה הרגילה, של קטיף ענפי מורינגה, מרטנו את העלים בדרך לייבוש העלים לכדי מוצר המוכר כעלי מורינגה יבשים לחליטת תה מורינגה.

בבוקר, ראש חודש שבט, קיבלנו שיחת טלפון ובישרו לנו שהם מגיעים.

הצלמים התמקמו והחלו בצילומי היערות, העצים, המוצרים וכל דבר ששייך לתחום המורינגה. הם ביקשו ממני שאקטוף ענפים ואסביר מה אני עושה. לקראת הצהרים הגיע הכתב שראיין גם את החוקר ד”ר יפתח ואקנין וגם אותי.

מבחינתי לא חשבתי שיכול לצאת מכאן סיפור מיוחד. במהלך השנים הללו, 16.50 שנים מאז שעזבנו את בתינו בגוש קטיף, הגיעו מספר כתבים ושראיינו אותי ולא היה לכתבות הללו הד תקשורתי. עוד סיפור על תושב הגוש שפתח והקים עסק חדש.

בסיום התחקיר והצילומים ושתיית כוס תה מחליטת עלי מורינגה, ניגש אלי בכתב גיא ורון ואמר לי, תקשיב יש כאן משהו גדול. אני רוצה להעלות כבר עכשיו לאוויר ולהעביר מסר בתוכניתו של רפי רשף במטרה לתת קדימון לחדשות הלילה של בערוץ 12 עם דני קשמרו.

מאז התוכנית של רפי רשף ועד לצפיה בחדשות של קשמרו היינו במתח רב, מה יראו ומה ישדרו. הצילומים נמשכו שעות רבות, אך לך תדע מה יצא מכל הצילומים הללו והאם בכלל יהיה מספיק זמן לשדר את הכתבה של גיא ורון.

ביקשו מאיתנו שלא נספר מראש לחברים, למשפחה. הזריזים שכבר צפו בתוכניתו של רפי רשף התקשרו ושאלו במה המדובר ואנחנו ביקשנו שיתאזרו בסבלנות עד לשעה 21:30.

המתח היה רב, ישבנו כולנו בסלון ובחמש הדקות האחרונות, מתחיל דני קשמרו ומדבר על נפלאות המורינגה, על הפלא הגדול בצמח מהמזרח והסגולות הבלתי מוכרות לעם היושב בציון.

מאותה שעה לאחר השידור, התחילו טלפונים וקבל הודעות בכל הרשתות של חברים ומתעיינים שביקשו לשמוע על העצים המופלאים הללו.

בחצות הלילה קיבלתי הודעה שמבקשים ממני ומחנה שנגיע לאולפנים של ערוץ 12 לחדשות הערב עם ירון אברהם. הפעם זה בשידור חי. אין עריכה, כל מילה חשובה, אי אפשר להחזיק ביד דף ולהקריא. “תביאו איתכם דוגמות וגם תה מורינגה, אנחנו רוצים לשתות”…התלבשנו יפה, לקחנו סלים על כל הפרטים שביקשו שנביא.

הפגישה באולפנים היתה מרגשת…
“אתם המורינגה”?
“איך זה שעד היום לא ידענו על העץ הזה”?

הוזמנו להיכנס לאולפן החדשות. פתאום אנחנו נמצאים ב “צנטרום של מערכת החדשות” לכאן העיניים של עם ישראל נשואות, להקשיב לכל הנאמר מכאן ומועבר בשידור חי. ההתרגשות גדולה, נושאים בלב תפילה שידריכנו בדרך הנכונה ונוכל בע”ה להעביר במספר מילים את המסר, את השליחות שיש לנו להעביר. לפני שיצאנו בני המשפחה, נתנו לנו עצות מה כדאי לומר ומה כדאי להדגיש. “יש לכם הזדמנות פז” הם אמרו ונתנו לנו את ברכת הדרך.

בין ידיעה לידיעה כשאנחנו בבית רואים את הפרסומות, הזמינו אותו ל”מרכז” הבמה…שולחן קטן שעליו העמדנו מול המצלמות חלק מהמוצרים, קנקן וכוסות להכנת חליטת תה ממורינגה.

“מוטי וחנה”
“איפה הייתם כל הזמן.,.”

אנחנו מול המצלמות ובבית כבר כולם יודעים שאנחנו עומדים לדבר על הגידולים שלנו בשידור חי. ב”ה הרגשנו כשליחים ולא התרגשנו יותר מידי. סיפרנו והסברנו במהלך חמש דקות, שזה זמן רב להעביר מסר על המורינגה. ירון אברהם היה ממש ג’נטלמן, הוא שאל וזרם ולא קטע אותנו במהלך הראיון שהיה לנו.

יצאנו מהאולפנים, דקות אחרונות לפני השקיעה, גשם מטפטף.
אני נעמד ומתפלל תפילת מנחה בצד הרכב…

הטלפון מצלצל בכיסי ואינני עונה ושומע שחנה יושבת ברכב ועונה לשיחה אחרת.
חנה מי יתקשר, שאלתי בסיום התפילה…איני יודעת מישהו שהתלהב ושאל האם אפשרי לקנות.

כל הנסיעה מהאולפנים הביתה בגני טל, היתה כמו מרכזיה ואנשים התקשרו, ברכו, שאלו וביקשו שנשמור להם שלא יגמר.

כתוב “יש הקונה את עולמו בפעם אחת”. לא האמנתי מה יכולה לעשות כתבת טלוויזיה למוצר. לאחר מספר ימים התברר כי כל מוצרי המורינגה, בחנויות הטבע, במשתלות ש”שכבו” על המדפים לפתע נעלמו ונקנו כלא היו. החשיפה העוצמתית שהיתה נתנה “בז” ענקי למוצרי המורינגה בישראל. אדם המוביל קמפיינים בתקשורת סיפר לי כי בתוצאות החיפוש בגוגל בימים ההם רואים הבדל משמעותי בין 13.01.2021 לבין 14.01.2021. מאותו היום שלאחר השידור המורינגה נמצאת בטיפוס עולה ועולה.

תודה מיוחדת חייבים לכתב גיא ורון שנאות להגיע ולהעביר כתבה על עצי המורינגה למרות שגיא הינו כתב בצפון.
תודה לד”ר יפתח ואקנין ממכון וולקני המלווה אותנו עד היום שהאמין בנו ובמשק שלנו והמליץ לדוברות לקיים את הצילומים ביערות מורינגה.
תודה לנעמה הדוברת, שהצליחה לקשור את כל הקשרים ולהביא את האנשים הנכונים לצלם ולשדר את הכתבה.

 

אולי יעניין אותך גם

3_1579182853
המורינגה – "טעמי 4" של הטבע.
המורינגה – “טעמי 4” של הטבע: אחת מסגולותיו הרבות של עץ המורינגה הוא יכולתו לטהר מקווי מים,...
 מורינגה@300x
משלוחי מנות פרסום הנס שבמורינגה.
מצוות משלוחי מנות לכבוד חג הפורים נכתבה כבר במגילת אסתר ומאז ועד היום נוהגים אחינו בני ישראל לשלוח איש...
מורינגה כטיפול לסוכרת, יערות מורינגה, מורינגה, בריאות
מורינגה כטיפול לסוכרת
מורינגה, המכונה גם ‘עץ הנס’, שימשה ברפואה המסורתית במשך מאות שנים לטיפול במגוון רחב של מצבים...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *