מורינגה כטיפול לסוכרת

מורינגה: מפחיתה בלחץ דם, מורידה רמות סוכר – ויעילה ביותר למחלת הסוכרת

מחלת הסוכרת מתייחסת לתופעות מטבוליות שונות בייצור האינסולין, או בפעולתו של האינסולין בגוף. “אינסולין” הוא הורמון ידוע ומוכר למדע המיוצר באופן טבעי בלבלב, יש לו תפקידים שונים וחשובים בגוף אשר הראשי מבניהם הוא בשליטה על רמת הסוכר בדם. מכאן שכל שיבוש בפעולתו של האינסולין גורם לתופעות שונות של מחלת הסוכרת. בהליך תקין, אצל אדם בריא – הגוף מפרק את המזון בקיבה, המזון המעוכל נספג לכלי הדם והסוכר מגיע אל מחזור הדם. במקביל, הלבלב מתחיל לייצר אינסולין על מנת לשנע את הסוכר אל תוך רקמות התאים הזקוקות לסוכר על מנת להפיק אנרגיה. אצל חולי סכרת ישנו שיבוש במנגנון הזה.
ככל שיש פחות סוכר בתאים – הם מתפקדים פחות טוב. ככל שיש יותר סוכר בדם (במקום בתאים) – נגרמות יותר תקלות במערכות השונות.
ישנם גורמים שונים למחלת הסכרת, וחלק מהגורמים הם הצריכה המוגזמת של סוכר, כמו למשל במשקאות מוגזים, מזון מעובד עתיר פחמימות (=סוכרים) ומיעוט בפעילות גופנית.

הרפואה מחלקת את הסכרת לכמה סוגים:

סכרת מסוג 1 מחלה זו ידועה גם בכינוי “סכרת נעורים” מכיוון שזוהי מחלה כרונית אשר מתגלה בדרך כלל לפני גיל 19. בסכרת מסוג ראשון הלבלב אינו מייצר אינסולין (או אינו מייצר מספיק אינסולין) ויכולות להיות סיבות רפואיות עמוקות רבות לכך.
סכרת מסוג 2 סכרת זו מתייחסת לבעיה בתפקודו של האינסולין, כלומר האינסולין אינו מצליח לעשות את עבודתו ולהכניס את הגלוקוז (מולקולות הסוכר בדם) לתאי הגוף או למאגרי סוכר מיועדים בגוף (גליקוגן). מחלה זו יכולה להופיע בכל גיל, אך שכיחותה עולה לאחר גיל 40. לסכרת זו קיימים גורמים גנטיים אומנם, אך הוכח כי שמירה על אורח חיים בריא מפחיתה את הסיכוי להתפרצות הסכרת. בשנים האחרונות אנו רואים עליה בשכיחותה של המחלה בקרב צעירים, זאת במקביל לעליה בבעיות של עודף משקל.
כאשר רמות הסוכר בדם מגיעות לרמות גבוהות (מעל 250 מיליגרם לדציליטר דם) מתחילים להופיע תסמיני המחלה אשר עשויים לכלול: השתנה מרובה, צמא ותחושת יובש בפה, חולשה ועייפות (מכיוון שהגוף אינו מצליח להפיק אנרגיה מהסוכר), תחושת רעב (הנובעת גם היא מתוך המחסור באנרגיה), ירידה במשקל – כיוון שהגוף מתחיל להפיק אנרגיה ממאגרי השומן באופן לא תקין, הרגשת אי-נעימות באיברי הגוף, הפרעות תחושתיות כמו חום, קור, עקצוצים ותחושת שריפה.

תופעות הלוואי של מחלת הסכרת

מחלת הסכרת פוגעת בתפקוד התקין של הגוף באופן מקיף ונרחב. קיימים לה סיבוכים מסוכנים והשלכות רבות הפוגעות באורח החיים של החולה. חלקן מגיעות גם כתוצאה של השימוש הנדרש באינסולין ממקור חיצוני. מחלת הסכרת דורשת שינויים הכרחיים וחשובים באורח החיים, כאשר הדגש הגדול הוא על הגבלת כמות הפחמימות, סוג הפחמימות והפחתת הסוכר הזמין. יש לעבור לפחמימות בעלות ערך גליקמי (מהמילה: גלוקוז = מולקולת סוכר) נמוך, כמו למשל קטניות. ויש להימנע ממאכלים בעלי אינדקס גליקמי גבוה כמו לחם לבן, ואוכל ושתייה עתירי סוכר.
מחלת הסכרת גורמת לרשימה ארוכה של תופעות לוואי, תופעות הקשורות בעיקרן להרס כלי דם בגלל הצטברות הגלוקוז. בין תופעות הלוואי ניתן להזכיר טרשת עורקים – מחלה נפוצה אשר בעצמה מובילה למחלות לב, אירועים מוחיים, אימפוטנציה ולעתים גם נמקים בגוף, פגיעה בכלי הדם, פגיעות שונות ברשתית העין ובעיות עיוורון, שינוי תחושה עד כדי שיתוק ועוד…
ניתן להימנע מתופעות הלוואי הללו באמצעות הקפדה על טיפול נכון ושמירה על אורח חיים בריא. אם תצליחו לשמור על איזון רמות סוכר, תוכלו להימנע מאותן התופעות.
אחד הכלים המוכרים והיעילים ביותר שיכולים לעזור לכם לשמור על האיזון נמצא דווקא בטבע – הלוא הם עלי עץ המורינגה. טיפול מסייע ותומך, מוכח וללא תופעות לוואי, אשר יכול לשפר את איכות החיים של חולי הסכרת.

ועכשיו לשורש העניין: מורינגה וסכרת – מה אומרים המחקרים?

צמח המורינגה נמצא בשימוש נרחב בתהליכים רפואיים מסורתיים.
בסופו של דבר הרפואה המודרנית ערכה מחקרים על מנת לבדוק את יעילות הצמח.
לצורך כך התבצעו מחקרים רבים, בתחילה על עכברושים, ובהמשך כאשר התגלו ההשפעות החיוביות נערכו גם ניסויים על בני אדם; ניסויים אשר הוכיחו את יעילותו של צמח המורינגה כנגד תופעות הסכרת מסוג 1 ו-2.
מחקרים רבים יצאו לאור ובדקו את השפעתה של המורינגה וחלקי העץ, את מכניזם הפעולה של החומרים הפעילים שלה בגופינו ואת ההשפעות החיוביות שהצמח יכול להפיק לבריאותנו.
המחקרים הראו כי תרכובות איזותיוציאנטים, אשר נמצאות בעלי עץ המורינגה, נמצאו כמפחיתות את תנגודת האינוסלין (ובכך בעצם עוזרות לגוף לספוג עוד אינסולין הכרחי) ואת הגלוקונאוגנזה בכבד (ייצור הגלוקוז בכבד עצמו).
“הפחתת תנגודת האינסולין” פירושה ספיגה טובה יותר של הסוכר בתאים, ללא העלאת כמות האינסולין בגוף. מצב זה שומר על רמות מאוזנות ותקינות של חומרים בגוף – אך עדיין תורם לתפקוד התקין של כלל המערכות.
“גלוקונאוגנזה בכבד” היא התופעה של פירוק חלבונים על מנת לייצר אנרגיה – אחת מתופעות הלוואי של הסכרת. כיוון שהגוף לא מצליח לפרק סוכר ליצירת אנרגיה – הגוף מתחיל לפרק חומרים אחרים כמו שומנים וחלבונים חשובים, אשר הכרחיים לתהליכים אחרים בגוף, כדי לחפות על המחסור בסוכר.
בעלי הצמח ישנם “טרפנואידים” אשר מאפשרים ומאיצים פעילות אנטי-היפרגליקמית – לאיזון רמות הסוכר בדם.
כמו כן לצמח המורינגה ישנה תכולה גבוהה של סיבים אשר מכילים סוכר שאינו יכול להתפרק על ידי הגוף (בשמו המדעי: תאית) – תכונה זו מאפשר למורינגה להקנות לחולי הסוכרת תחושת שובע חיובית – מבלי להעלות את רמות הסוכר בגופם.
האפקט המשולב של המורינגה מאפשר לווסת את רמת הסוכר בדם, באמצעות הגברת יעילות האינסולין וגם מסייע להימנע מתחושת הרעב האופיינית כאשר תאי הגוף אינם מקבלים סוכר.

לסובלים מסכרת המורינגה יעילה ואף עוזרת רבות לאיזון רמות הסוכר בדם.
למחקר המדעי השלם לחצו כאן!

בנוסף היא תורמת להימנעות מתופעות הלוואי וליהנות מאיכות חיים טובה יותר במשך שנים ארוכות.
התוצר היעיל ביותר לספיגת תכונות המורינגה הוא בעזרת אבקת המורינגה המאפשרת ספיגה מיטבית ואיכותית של כלל הוויטמינים, המינרלים, נוגדי החימצון והסגולות הקיימות במורינגה.

אולי יעניין אותך גם

איש עם מסיכה נגד קורונה עומד ומחזיק את האץ מול חיידקים אדומים של וירוס הקורונה
מורינגה לשיפור המערכת החיסונית
מורינגה, מערכת החיסון, שפעת וקורונה – ומה שבניהן לפני שנסביר על יתרונות המורינגה למערכת החיסון,...
 ללא שם (5)
מורינגה מכונפת (Moringa oleifera) ומיני מורינגה נוספים בישראל
לעד טנא עריכה מקצועית אביגל הלר בהערכה רבה לד”ר יפתח ואקנין קינן מתוך מסמך של מדינת ישראל משרד...
דיאטה
עודף משקל, דיאטה ומורינגה
השפעתה היעילה של מורינגה על השמנה ועודף משקל אז אנחנו לא עומדים בקו אחד עם אידיאל היופי העולמי…...

8 תגובות

 1. איזו כמות מהעלים או האבקה צריך לצרוך על מנת להוריד את רמת הסוכר הדם?
  תודה

  1. שבוע טוב דידי,
   לגבי הסוכר כך לגבי רוב הדברים
   שתיית חליטת תה מורינגה מצויינת ואין הגבלה בכמות.
   אבקת מורינגה, ההמלצה כפית מלאה של אבקה פעם ביום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן