הרי אני כבן שבעים שנה וצועד בינות למורינגה

מוטי סנדר

מוטי סנדר

הבוקר עמוד האינטרנט שלי יוצף בברכות מזל טוב לרגל יום הולדתי השבעים החל היום לפי התאריך הלועזי, מאחר שרבים וטובים מאחינו חיים על פי הלוח הלועזי, אני אקדים ואספר לכם על חלק קטן ממהלך חיי במהלך השבעים שנה.

בדיוק בעוד שבוע ביום חמישי הבא  ב כ’ באדר תשפ”א עומד אני לחגוג יחד על כל בני משפחתי יום הולדת משמעותי, יום ההולדת השבעים שנה. אני מסתכל במראה ושואל האם אני זה אותו מוטי, אני כפי שחשבו והכירו אותי כל הסובבים אותי במהלך חיי? שליוו אותי במהלך כל השנים הללו?

נשיא הסנהדרין כאשר נתמנה ראב”ע לנשיא, היה בן שמונה עשרה שנה או בן שש עשרה שנה (ברכות כח:א – בבלי וירושלמי). אגדה זו בנויה על מאמרו “הרי אני כבן שבעים שנה” (משנה ברכות א:ה), שפירשוה שנתמלא ראשו שיבה בגלל תפקיד הנשיא שקיבל. כשמינו אותו לתפקידו היה בן 18 שנים, בלורית שחורה לראשו ולא ידע איך הוא יראה כאשר יעמוד מול האומה ויגידו…זה הצוציק מה לו שילמדנו תורה. בחלומו קיבל רמז שיתקנו לו את הצורה. בבוקר קם ועמד מול המראה ומה ראה, יהודי זקוף עם שער לבן וזקן מהודר לבן צח כשלג ופתח ואמר “הרי אני כבן שבעים שנה”.

אני עברתי את כל המסלול ללא הקפצות…חוץ מכיתה ד’ בבית הספר היסודי בבאר שבע עיר מגורי.

טובים ויפים היו הימים חלקם היו עם משמעויות שונות ומשונות שאולי הטביעו את אותותיהם בי וחלק מהם הפכו לסטיגמה שקשה לשנותה.
היום רגע לפני השבעים שנה אני עומד וטופח טפיחה קטנה על שכמי יחד עם אשתי היקרה חנה שאיננה מסכימה לשמוע ממני מילים לא טובות על עצמי.

נולדתי בבית היולדות ברחובות, שם התגוררו הורי היקרים ז”ל לאחר המעבר מירושלים מקום לידתם. את ירושלים הם עזבו כי הם הרגישו כי אין להם ברירה. בימים של עוצר וחוסר עבודה שגבל ברעב ובהרגשה לא טובה. הסיקו מסקנות והתקפלו ועברו להתגורר בעקרון, הלו היא מזכרת בתיה.

שבעים שנה הם פרק מיוחד בחיי, אני בין הצעירים בין חבריי לכיתה, לשבט בבני עקיבא, גרעין נחשון לעין צורים. רובם כבר חגגו את חגיגות השבעים ואני ממש עומד בפתחם. קצת מתרגש לקראת הרגע הזה ושמח שזכיתי להיות חלק במספר מהלכים משמעותיים בחיי שסבבו מקומות רבים בארץ ישראל פעם התגוררתי וחייתי.

בשיטוט קצר נזכיר את המסעות בדומה במקצת למסעות בני ישראל במסעם מדבר.

זכיתי להיות בין חברי להיות בגרעין הראשון בהקמת שלושה ישובים בארץ ישראל.

  • נח”ל דקלים – נחל דיקלה בשנת 1969, הקמנו את ההאיחזות שהפכה לישוב בפיתחת רפיח.

  • גני טל – גוש קטיף בשנת 1978/79 פחות משנה במושב קטיף ומעבר ובנייה של מושב חדש בארץ ישראל. מושב גני טל.

  • גני טל החדשה – מעבר בשנת 2005 ל מ.א. נחל שורק ובשנת 2011 נכנסנו לבית החדש בגני טל החדשה וזכינו להיות המשפחה השלישית בישוב החדש.

מנופי גוש קטיף.

נולדתי בעיר רחובות בשנת 1951 – תשי”א,
לאחר שנתיים עברנו להתגורר בבאר שבע.
בשנת 1973 קצת לפני מלחמת יום הכיפורים עברתי יחד עם הורי להתגורר בפתח תקווה.
בשנת 1975, חנה ואני ב”ה הקמנו בית נאמן בישראל והמשכנו להתגורר בפתח תקווה.
בשנת 1978 עשינו את אחד המהלכים ששינה לנו את ההיסטוריה. מעבר להתגורר בגוש קטיף.
בשנת 2005 לאחר 27 שנות חיים במושב גני טל בגוש קטיף, התקבלה הגזרה ונאלצנו לעזוב את ביתינו ועברנו להתגורר זמנית במלון הכפרי בקיבוץ חפץ חיים. שלושה חודשים הספיקו לנו שם ועברנו להתגורר יחד עם משפחת גני טל בשכונת הקראווילות ביד בנימין.
בשנת 2011 סיימנו את בנית הבית החדש במושב גני טל. השנה בע”ה בחודש אייר נחגוג עשור לכניסה ולחגיגת חנוכת הבית של הבית החדש.

לפני עשר שנים חודשיים לפני הכניסה הרשמית לבית החדש, חגגו לי בני משפחתי יום הולדת עגול, את יום ההולדת השישים. חנה ואני יצאנו לטייל בבוקרו של יום ביער חרובית, הבנתי שמתכננים לי מסיבת יום הולדת. חנה קיבלה הודעה שאפשר להגיע והגענו לבית החדש. בבית עוד עבדו פועלים בעבודות האחרונות לקראת מסירתו והילדים הקיפו את הבית בסרט סגול כמו שעוטפים מתנה…כרוצים לומר “אבא ואמא” קבלו מתנה בית חדש באריזה.

עשר שנים חלפו מאז אותה חגיגה עד היום הזה.
חמש עשרה שנים חלפו מאז שעזבנו את הבית בגוש קטיף.

אני מודה להשי”ת שעוזר ומסייע לי ללכת ולהתוות את חיי בהרבה עשיה ונתינה, שנים בהם נתתי רבות לטובת המושב שלנו בגני טל, בניסיון ובהצלחת גיוסי כספים לטובת בניית המושב מחדש. עבודה סיזיפית, טובענית לעמוד ולהתחנן בפני גבירים ואנשים בעלי הון שיסכמו לשחרר כספים לטובת “עמך בית ישראל העומדים ללא בית וללא מקום משכן לישוב החדש”. חברתי במהלך שנים אלו לרב בירושלים שהפך לימים לידיד שעסק גם הוא בגיוס כספים לטובת ישיבתו אשר בירושלים.
רב זה “עודד” אותי באומרו לי שיהיה לי קשה והדגים זו באימרה שאינני מצליח להשתחרר ממנה עד היום הזה. כתוב כך הוא אמר “פתחו לי פתח כחודו של מחט ואני אפתח לכם פתח כפתחו של אולם”

שואל ידידי הרב בשם סבו, הסבא מלופייאן, למה לא כתוב שאני, הקב”ה ירחיב את הפתח ולא יפתח לי פתח כפתחו של עולם. התשובה היא שעלינו לעבוד קשה ולהזיע עד שאנחנו מצליחים בגיוס, בעבודה, בבנייה, בעשיה והדברים לא הולכים לפי התוכנית. “אל תתייאש יום אחד אתה תראה התגשמות של חלום ממקום אחר לגמרי שלא חשבת עליו”…ואני אפתח לכם ממקום אחר כפתחו של עולם.

אני מדלג וחוצה אוקיינוסים ושבילים ודרכים. אני הוזה וחוזה והרעיונות זורמים לי כגלים הקוצפים בים. גל בעקבות גל והים איננו מלא אלא ממשיך בקצב שלו.

רבים וטובים בני גילי התבססו וחיים את חייהם בדרך שלהם, אני הרגשתי שיש לי חלום להמשיך ולעזור ולסייע…החלום היה חלום אך התמונות לא היו נהירות לי מספיק, התקווה והאמונה הם שנתנו לנו את הכוחות לשנות כיוון ולהתחיל פרק חדש משמעותי בחיינו.

לפני ארבע שנים, הגיע אלינו חקלאי חב”דניק והחזיק בידיו דלי ובתוכם זרעים. “אלו זרעים של מורינגה”. הוא ביקש ממני שאני אזרע, אנביט לו אותם במשרשה במשתלות סנדר. לא הכרתי את הצמח הזה ואמרתי לו שאני אבדוק.
שאלתי ודרשתי קרוב לשנתיים עד ליום שבו קיבלנו את ההחלטה, לשינוי הגדול בחיינו…”אני אפתח לכם פתח כפתחו של אולם” הידהד לי בראש ההסבר של הסבא.

לילות וימים, שעות על גבי שעות התחבטנו ושאלנו את עצמנו האם ללכת על זה על מהלך ושינוי שכזה. היו לנו פגישות והתייעצויות עם חוקרים, פרופסורים, דוקטורים מהפקולטה לחקלאות ברחובות ובמכון וולקני וכולם נתנו לנו אור ירוק להתחיל במסע הגדול אל גידול עץ המורינגה.

“הבוטח בה’ חסד יסובננהו”

היום כאשר העצים שנזרעו עומדים בשלכת ואנו מתפללים ומייחלים לשנה חקלאית חדשה שהעצים ילבלבו מחדש ויתנו את עליהם ופרחם ואנשים הבאים בשערי היערות שואלים…מאיפה הרעיון? איך הגעתם לזה? והתשובה היא שאנחנו קיבלנו שליחות גדולה להפיץ את אור המורינגה לאומה כולה. איננו היחידים העוסקים בגידול המורינגה. בעדינות אני אומר שאנחנו מלווים ומלווים באמונה שלמה שיד ה’ מעלינו. אני אומר שכשם שהקב”ה יודע להביא לעולם וירוס קטנטן שכבר שנה
משגע ופוגע בכל העולם כך הוא נותן שפע ומתנה בתכונות ובנפלאות המצויות בעץ המורינגה.

מספר רופאים בכירים המתעניינים בסגולות ובתכונות של עצי המורינגה, באים ומתעניינים ומבינים שיש כאן תופעת טבע בלתי מוכרת ובלתי מובנת. “איך אני אסביר לחברי הרופאים המרימים גבה ושואלים איך זה יכול להיות.” אומר לי אחד הרופאים המכובדים “להסביר להם שלמדו שבע שנים והתנסות של עוד מספר שנים והנה קם לו עץ ואומר לנו לרופאים שיש לו פתרונות לכשלוש מאות מחלות” ואני עומד מול שני רופאים בכירים ומסביר את אשר למדתי ובסיום השיחה אומרים לי “שיכנעת אותי” עכשיו צריך לשכנע עוד רבים וטובים בעולם.

עדויות רבות המגיעות אלינו מקונים שקנו בחנות ביערות ושבאים לקנות פעם שניה ושלישית ומספרים על חוויות שהם חווים ושנותנים להם כוחות חדשים לחיים.

אני מרגיש ביום הולדתי השבעים כי קיבלתי מתנה גדולה ועצומה מבורא עולם שעלי לשאת על ידי ועל ידי חנה אשתי יחד עם בני משפחתי היקרים, בני ובנותי, חתנים וכלות וכל הנכדים והנכדות שעמדו זמן רב בצד וחשבו וגם קיבלו רמזים משכנים וחברים ששאלו…מה קורה לאבא? מה אבא שלכם עושה? מה יהיה? והיום חווים יחד איתנו את האור הגדול המופץ כאן ביערות המורינגה.

בבני עקיבא שרנו לפני שנים רבות את השיר “הבה נפיץ את האור הגדול את אור התורה” היום אנחנו יכולים להמשיך ולשיר ולהפיץ את אור התורה והעבודה ביערות של עצי המורינגה.

אני מבקש להודות בכל פה לקב”ה שמאיר לנו ונותן לנו את הכוחות והידע בסלילת הדרכים בכיוונים הנכונים.  עוד נכונו לנו הרבה ימים טובים ומלאים בקידום ובעשייה לזכות ולהשפיע את השפע הגדול המגולם בינות לעלים, לעצים ולזרעים של המורינגה.

אולי יעניין אותך גם

3
מורינגה, כמוסה נפלאה בבליעה. נגישה לקניה.
מורינגה, כמוסה נפלאה בבליעה. לקניה תלחצו כאן. נקבל בברכה את שני שחקני החיזוק של נבחרת המוצרים של יערות...
יערות מורינגה, מורינגה,קוסמטיקה, מורינגה כתרופה
יערות מורינגה
מורינגה אוליפרה הוא צמח שמקורו בתת היבשת ההודית וכיום גדל בחלקים רבים של העולם. צמח זה ידוע בסגולותיו...
אישה שותה מים מטוהרים בעזרת מורינגה לפני נהר גדול ויער ירוק
מורינגה לטיהור מי שתייה
מורינגה, סילוק מתכות כבדות וטיהור מי השתייה שלנו מה הקשר בין מורינגה לטיהור מים? לאיכות ולזמינות של מי...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *