יערות מורינגה מסתכלים מתחת לפנס ולא רועים בשדות אחרים

מוטי סנדר

מוטי סנדר

פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש…

שני סרטים הועלו בעקבות השידורים:

הכתבה בחדשות עם דני קושמרו בערב ביום רביעי

הכתבה בחדשות עם ירון אברהם ביום חמישי.

משפט מאוד מוכר, זו שורה שפותחת שיר אבל אני חוויתי זאת לפני עשרה ימים באופן אישי, חוויה אדירה שאין כמותה. ממש הרגשנו את יד ה’ המלווה אותנו ומכניסה אותנו בנתיבים שונים, יפים ומצויינים. מאז הדברים השתנו עשרת מונים.

אנחנו חנה אשתי היקרה ואנוכי עמלים יומם ולילה ביערות המורינגה. מאז שזרענו את זרעי המורינגה ועד ליום שהתחלנו בהפקת מוצרים, לא חלמנו אל אהדה שכזאת שמו שנחשפנו לה בימים הללו.

כל זה החל לפני למעלה משנה כאשר ד”ר יפתח ואקנין חוקר ממכון וולקני המלווה אותנו למעלה משנתיים בנושא גידול המורינגה, התלהב מהאופן שאנחנו מתייחסים לעצי המורינגה והבטיח שהוא יעשה השתדלות בהנהלת מכון וולקני להביא צוות טלוויזיה שיצלם בשדותינו ויחד נעלה ונרומם את החשיבות שבגידול המורינגה בשטחים החקלאים בארץ ישראל.

מגפת הקורונה טרפה את הקלפים והרבה תוכניות השתנו, בין השאר הנושא של הבאת צוות צילום. לפני כחודש דוברת מכון וולקני יצרה איתי קשר והעלתה שוב את הנושא ואמרה לי שהנהלת המכון יחד עם החוקר ד”ר יפתח מעוניינים לצאת במסע להאדיר את המורינגה. המסע החל בכתבה בירחון יבול שיא עם הכתבת יפעת בן שושן. כתבה מפרגנת הן לנו בתור מגדלים והן פרגון גדול לתוכניות ולאפשרויות בגידול במשק חקלאי את עצי המורינגה.

בעקבות ובזכות כתבתה של יפעת ובזכות נעמה הדוברת שביקשה ממני שאצלם מספר סרטונים קצרים, סרטוני רקע ואווירה מתוככי היערות, נוצר קשר בין המכון לבין כתבי טלוויזיה שהביעו רצון לבוא ולצלם ולשדר.

ביום רביעי ערב ראש חודש שבט, 13.02.2021 הגיעו צלם, מקליט וכתב הטלויזיה של ערוץ 12 גיא ורון. התחלנו בחשיפה אישית על פועלינו בתחום המורינגה, על סיפור חיינו מהיום בו שינינו כיוון ועברנו מעיר ואם, פתח תקווה לגוש קטיף בשנת 1978 ומה שעברנו ככה בהינף יחד במהלך 43 שנים.

אי אפשר בלא להזכיר היכן הפרק החקלאי שלנו החל, בימים הראשונים שלנו בגוש קטיף שנחשפנו לדיונות הצהובות ולשמש היוקדת ועל השילוב בינהם שלא היה מוכר לנו דיים ואיתם ובידידות חיינו 27 שנים. אדמה שחברנו לה ועם הרבה סייעתא דשמיא נתנה לנו את ברכתה.

בערב “התחיל” המהפך. בפתיח של התוכנית של רפי רשף הופיעו קדימונים לכתבה האמורה להתפרסם בחדשות 12 של השעה שמונה עם דני קשמרו. בסיום התוכנית של רפי רשף, העלו כתבה קצרה בה גיא ורון סיפר בכמה דקות על נפלאות המורינגה מתוך היערות שלנו.

עד אז לא סיפרנו לחברים על הצילומים ועל החשיפה שעומדת לקרות בעוד מספר שעות. ישבנו במתח לראות מה יצא מצילומים של מספר שעות. בסוף המהדורה זה קרה…קסם המורינגה, זה היה השם המלווה של סיפור המורינגה, שלוש דקות של חשיפה ברבים של עץ המורינגה ונפלאותיו.

בלילה התחילו להגיע טלפונים של חברים שברכו ושמחו יחד איתנו על הפרסום היפה והטוב שקיבלנו בשידור המהדורה והכתבה שבתוכה. ככל שחלפו השעות התברר שאנשים רבים מתחילים לנהור בשבילי היערות הוירטואלים. בחצות התקשרו והזמינו אותי לחדשות הערב של ערוץ 12 בשעה 16:00. הפעם בשידור חי. כשעה לפני שיצאנו מהבית לאולפן אמרו לי שרק אני אוכל להגיע ללא חנה אשתי. אני עמדתי על שלי ואמרתי להם שחנה ואני חיים יחד במורינגה וזה לא יהיה נכול שאני אבוא לבד. התעקשתי והם קיבלו את דעתי.

ראש חודש שבט, אמרו לי אנשים טובים עוד לפני הצילומים כי בראשי תיבות …שנשמע בשורות טובות. כל המהלך הזה של השידורים סבב את הראש חודש הזה שממש סייע בידינו לשמוע בשורות טובות. בכתבה הראשונה התחילה בלילה בו החל ראש חודש ואת השידורים באולפן החדשות סיימנו עדין בראש חודש. כשיצאנו מהאולפן עמדתי ליד המכונית בדרכינו הביתה ונזכרתי שטרם התפללתי תפילת מנחה. הגשם התחיל לרדת ואני עמדתי בחוץ ואמרתי לחנה, עדיין ראש חודש שלא נפסיד את תפילת “יעלה ויבוא”.

הכתבה בחדשות הערוץ העלתה את המודעות למורינגה ולנו ליערות המורינגה, האנשים שצפו פתחו מחשבים וחיפשו מה זו המורינגה הזו שלפתע לה נחשפו. משתלות וחנויות טבע נהנו מהחישפה ודיווחו כי מלאיים גדולים של שתילי עצים ומוצרי טבע המכילים מורינגה התרוקנו מעל המדפים. לנו אישית זה עשה טוב שבזכות השליחות שלנו שעמדנו ככה באולפן בשידור חי והצלחנו להעביר את המסר ובזכותינו נתנו פרנסה להרבה אנשים אחרים. אשרינו ומה טוב חלקנו.

מאז אותו הלילה ביום חמישי לאחר הכתבה לא פסקו הטלפונים, ההודעות וקניות רבות וטובות. אתר האינטרנט שלנו לא עמד בקצב הכניסות של הגולשים שביקשו לראות מי אנחנו העומדים כל היום בינות לעצים. היו כמה אנשי זדון שחשבו שזה הזמן גם לפגוע בנו והפילו לנו את האתר. זו היתה מכה שברגע החם הזה כאשר הקונים צובאים על הפתחים ננעלת הדלת ואין כניסה לאתר ולחנות.

האנשים הנפלאים העומדים לילות כימים במשמר ובאחזקת האתר לא הלכו לישון, עד השעות הקטנות של הלילה ונשקו לשעות הבוקר של יום שישי והצליחו להחיות את האתר והכול שב וחזר ועמד על משמרתו לקבל את כל הצובאים.

השם מורינגה שלא היה ידוע ברבים שינה סטטוס ומאז התכבות השם מורינגה נישא ברבים.

אין דינו של המורינגה שלפני ראש חודש שבט, דומה לדינו של המורינגה מיד לאחר חודש שבט. בעיתון מקור ראשון ביום שישי האחרון העלו גרף שמדד את מה שציבור הגולשים חיפשו במנועי החיפוש בשבוע שעבר והתברר כי חיפוש המורינגה היה בראש מנועי החיפוש הרבה לפני המילים בחירות וקורונה ועוד.

גם אנחנו, חנה ואני עמדנו מול קהל קונים גדול שביקשו לקנות מהמוצרים. לא הספקנו בתחילה לעמוד מול הקהל שביקש לדבר רק עם מוטי וחנה. תודה לילדים שלנו שבאו ונתנו כתף ובנו לנו כמה כלים מצויינים לניהול תקין של מערך ההזמנות ומשלוח ללקוחות הצמאים לקבל את קנייתם.

היום אני יכול להיות מרוצה כי הדברים שכתבתי בעבר כי בשדותינו ישנו אוצר שעוזר ומסייע לכל מי שרוצה וצריך מזור. בסה”כ כתבתי שצריך להתסתכל מתחת לפנס ולא ללכת ולחפש בשדות זרים. שאלו איך הגעתם לכל זה ואנחנו עונים שזה ממש יד ה’, שעזר ועוזר לנו בשליחות חשובה זו.

אולי יעניין אותך גם

איש עם מסיכה נגד קורונה עומד ומחזיק את האץ מול חיידקים אדומים של וירוס הקורונה
מורינגה לשיפור המערכת החיסונית
מורינגה, מערכת החיסון, שפעת וקורונה – ומה שבניהן לפני שנסביר על יתרונות המורינגה למערכת החיסון,...
20210224_075907
הרי אני כבן שבעים שנה וצועד בינות למורינגה
הבוקר עמוד האינטרנט שלי יוצף בברכות מזל טוב לרגל יום הולדתי השבעים החל היום לפי התאריך הלועזי, מאחר שרבים...
WhatsApp Image 2020-07-02 at 12.21
הניצוץ שהצית את עולמי, היתה קנייה מיוחדת במינה.
כל ניצוץ אורה המקרב את האדם להסתכלות של אמת יותר טהורה היורד אל תוך נשמתו, משנה הוא את כל העולם כולו...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן